Ceska_30_Triky_9382_mala

Filmový příběh si někdy žádá záběr, který nelze natočit běžně. Použije se proto trik. A právě trikům, které dokážou dělat pánové s kamerou, je věnovaný další díl pořadu Česká 30. Martin Dejdar vám spolu se třemi porotci nabídne třicítku záběrů z českých filmů a seriálů, které rozproudí vaši fantazii. A kdo mu je pomáhal vybírat? Herečka a zpěvačka Yvetta Blanarovičová, jíž velkou popularitu přinesly pohádkové role, v nichž byla k nepoznání maskovaná. Dáda Patrasová, která si zahrála ve dvou populárních televizních seriálech, v nichž se to triky jen hemžilo. A režisér Václav Vorlíček, v jehož filmech se díky trikům létá, čaruje, cestuje vodovodem a lidé se mění v různá zvířata i monstra. Čeští filmaři natočili spoustu pohádek, filmů, ale i televizních seriálů, v nichž se to hemží draky, strašidly a jinou havětí, v nichž se herci zmenšují na velikost mravence, létají na košťatech, cestují vodovodem, ocitají se v budoucnosti i v pohádkovém světě. A natočili je dávno před tím, než filmový svět ovládly počítačové triky. Triky použil už v roce 1952 režisér Bořivoj Zeman v Pyšné princezně. A o tři roky starší Cesta do pravěku jeho jmenovce Karla Zemana? Nad ní nevěřícně kroutilo hlavou nejen několik generací českých diváků, ale prý i sám režisér Jurského parku Steven Spielberg.
Cestu do pravěku si zamilovala i Yvetta Blanarovičová a stejně tak její syn. Ona sama si zahrála ve dvou populárních pohádkách, v nichž diváci mohli vidět taky spoustu triků. Jak se jí hrálo v kožichu čerta? A jak vzpomíná na natáčení s ropuchou a jinou havětí, kterou měla jako rekvizity v pohádce O princezně Jasněnce a létajícím ševci?
Herečka Dáda Patrasová si zahrála ve dvou seriálech, které byly doslova nacpané triky. V pohádkové Arabele a v příběhu z budoucnosti Návštěvníci. Právě díky Návštěvníkům dnes každý televizní divák ví, co znamená, že se „krtkuje“, a jak se vaří „amarouny“.
Režisér Václav Vorlíček je režisér, v jehož filmech se to triky jen hemží, proto sledoval i několik záběrů ze svých filmů. A zároveň komentoval, jak který trik vznikal. Takže diváci se dozvědí, jak se točilo cestování vodovodním potrubím, létající auto a další trikové obrazy. Prozradí, že to byl právě on, kdo vymyslel jméno hlavní hrdinky svého známého filmu Dívka na koštěti. A dva triky předvede přímo ve studiu. Pokud je chcete vidět, dívejte se na tento díl pořadu Česká 30.
Sledujte sedmý díl pořadu Česká 30 ve čtvrtek 12. dubna na Prima family ve 20.00 hodin.

Novinky

Den památky obětí komunistického režimu Den památky obětí komunistického režimu 25. 6. 2018 -   Účastnil jsem se pietního aktu ke Dni památky obětí komunistického režimu u... Číst dál
Hory únor 2018 Hory únor 2018 25. 2. 2018 -   Krásné nedělní probuzení! Konečně prázdniny, konečně na horách! A... Číst dál